Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ლიტერატურული კონკურსის ,,საბას” მონაწილეები ცნობილია

saba32წელს ლიტერატურულ კონკურსზე „საბა 2015“ ავტორებისა და გამომცემლობების მიერ წარმოდგენილ იქნა 2014 წელს გამოცემული 315 წიგნი, 9 ნომინაციის მიხედვით.

გთავაზობთ საკონკურსო წიგნების სრულ სიას, ნომინაციების მიხედვით. წარმოდგენილ ნუსხას აკლია მხოლოდ ნომინაცია “საუკეთესო უცხოურენოვანი თარგმანი”, რომელიც მოგვიანებით დაემატება.

უახლოესი თვეების განმავლობაში, ჟიურის მუშაობის პარალელურად, ამ სიაში შესაძლოა გარკვეული ცლილებები მოხდეს, ვინაიდან მუშაობის პროცესში კიდევ უფრო დაზუსტდება ცალკეული წიგნების შესაბამისობა კონკურსის პირობებთან და ნომინაციებთან. ამ ცვლილებების კვალდაკვალ, საკონკურსო წიგნების სია ჩვენს საიტზეც პერიოდულად განახლდება.

ნომინაცია – საუკეთესო პროზაული კრებული

არ დაივიწყო ცა! ბესიკ კაიშაური; ტუიაჰ!.. ჯანო ჯიქიძე; მოთხრობები კვიპრიანე და იუსტინა, (რიტმული პროზა) გიორგი აღნიაშვილი; ხილვა, გიორგი ლორთქიფანიძე; XXI საუკუნის ქალთა ილუზიები, გია ჯიჭონაია; გურიაში რა გინდოდა, თემურ ჟღენტი; მას ერქვა ვატანაბე, ინა არჩუაშვილი; კონგო ანუ ზაირი, ზაზა ბიბილაშვილი; ევროპელი ხევისბერი, გურამ მეგრელიშვილი; ცერცვისტოლა ამბავი, ნინო ქადაგიძე; მხატვარი, გოგი ჩაგელიშვილი; ფეისბუკზე, გელა ჩქვანავა; ბრონქსური ისტორია ოქროსუბნურად, ლადო კილასონია; მანგლისის ციხე, ნატა ვარადა; ორმოში, დავით შემოქმედელი; გზა სიცოცხლისკენ, მირა ბელი (ფსევდონიმია); მთხრობელი მე, გიზო თავაძე; ნატყვიარი, გიორგი სოსიაშვილი; ჭაღის ანგელოზი, ნათია როსტიაშვილი; სრულჰყავ თავი შენი, ლალი ყარალაშვილი; იცნობდეთ, ხატაურა… ნუნუ ქადაგიძე; უცნაური რეტრომანის კოსმოსური ექსპერიმენტი, მაია მახარაშვილი; ბუხრისპირული, გიორგი ბარისაშვილი; მშვენიერი იაფო, ნუგზარ ჯანაშვილი.

ნომინაცია – საუკეთესო პოეტური კრებული

რაჭა, შენ რომ არ მყავდე… ბადრი სულაძე; მე ეს ლექსები დავწერე შენთვის, კახაბერ ჩხარტიშვილი; ლექსები, ზურაბ ლობჟანიძე; ლაზარე, ზაზა გრძელიძე; მიყვარხარ, რეზი ქინქლაძე; საზღვარი, ელისო ბუშელაშვილი; გაიხარე, კუჭუხიძე ლევანი; მინდა სამყარო ლექსით შევცვალო, თამაზ ლიპარტელიანი; უსიყვარულოდ რაა ეს გული, თამაზ ლიპარტელიანი; ჩემი ლექსები, რევაზ გაგნიძე; ლხინი პარნასში, მარინა ქარცივაძე; პოემები, ემენ დავითაძე; მომავლით ვხარობ, ვაჟა კოზმანაშვილი; ოქროს ხანა, გია ჯიჭონაია; დრო, ბარსელი; მესამე ნაპირი, მურად მთვარელიძე; მე ვერ ავანთე ქვეყნის ლამპარი, ქეთი ბეროშვილი; შენ, არავინ, გიორგი ზანგური; მე სხვა ცას ვეძებ, თამარ ლომიძე; მიჟლაჰარ, სოსო მეშველიანი; ჩემო ცვილის ქვეყანავ, ნინო ნადირაძე; ლოცვა აბსტრაქციად, ლელა სამნიაშვილი; შებრუნებული ძილის სიზმარი, თემურ ჩხეტიანი; ნუცა აბულაძე-ციკოლია იბერიული იდუმალება; შიზოგადოება, პაატა შამუგია; წყალგაღმიდან მოიწერე (პოემა-რექვიემი), ზაალ ებანოიძე; ვილოცოთ ერთმანეთისთვის, რომან ზუკაკიშვილი; ჰოლი, როინ აბუსელიძე; ჩემი წილი პოეზია, ბაჩო გრიგოლია; მეორე ოთახი, დალილა ბედიანიძე; პოეზია 2008-2013, გიორგი კეკელიძე; თქვენ შორის ღმერთია, დავით დეფი გოგიბედაშვილი; სევდა უსასო სიყვარულისა, თამარ სამსონიშვილი; ქვიშის ტალღები, ვიქტორია ჯუღელი; მზესთან ერთად მავალი, ვაჟა ხორნაული; სამაჩაბლოს ბულბული, გერონტი მესხი; მზის დაუჯდომელი, მარიამ წიკლაური; უცნობი მზე, გივი ალხაზიშვილი; გარითმული რეალობა, გუგული მგელაძე; მთისკილოურნი, მიხეილ ღანიჟაშვილი; ნეტავი ნატვრა მანატრა, გოგიტო არაბული; მექსიკური ჩიხი, ნიკა ჯორჯანელი; სამშობლოსათვის მიძგერდა გული, ვანო ფირცხელავა; ტკივილის ტვირთი; მიმოზა ცანავა; უშენოდ ჩაიც ფილტვებს მიციებს, ოთო გურგენიშვილი; ნარინჯისფერი, ანა ხურცილავა; მინდა სამყარო ლექსით შევცვალო, თამაზ ლიპარტელიანი; უსიყვარულოდ რაა ეს გული, თამაზ ლიპარტელიანი; ლექსი შველის ყოველგვარ ტკივილს, ეთერ ბაღათურია; ალავერდი რწმენის უკვდავებაა, ლეილა თარალაშვილი; აფხაზეთი ჩემი ტკივილია, მურთაზ ჩხიკვაძე; რეპორტაჟი ციდან, ქეთევან ნათელაძე; ფიქრით ვიყავი წარსულში, ციური თარგამაძე.

ნომინაცია – საუკეთესო რომანი

ჯაზის ყვავილობა, ზურაბ ქარუმიძე; ბედნიერების ქვაკუთხედი, სოფო მგელაძე; ჩემი თეთრი მონაზონი, დეა ცუცქირიძე; ცდუნება ანუ გზააბნეული მგზავრი აღმოსავლეთიდან, დავით ბერიაშვილი; ლუსტრაციის კანონი, ირაკლი ქვარაია; შუაღამის სტუმარი, ლირა ჩრდილელი; სევდიანი წვიმა, ლირა ჩრდილელი; განუკითხავი, ბესიკ კეკელიძე; ხაკისფერი ჩადრი, სევარიონ ნადირაძე; დაგვიანებული ცრემლები, ქეთი ბეროშვილი; მკვდარი ქვიშის უდაბნო, გელა ჩქვანავა; წამი აქა, წამი იქა, ნინო სადღობელაშვილი; ერთიც გაგვიცინე, გუინპლენ! ლაშა თაბუკაშვილი; მესამე ნაპირი, ლუკა ბაქანიძე; სტალინის უკანასკნელი ბოქაული, ვახო სალია; სამყაროს ყველა საიდუმლო, დავით დეფი გოგიბედაშვილი; სიცილია გვალვაში, მიხეილ ანთაძე; რუსული არდადეგები, ერეკლე დეისაძე; დრუსილა, ზაზა ბიბილაშვილი; ორპირი თბილისი სტოკჰოლმი, ზურაბ ოდილავაძე; კულინარი, ლაშა იმედაშვილი; ქემერა, აკა მორჩილაძე; ბეცნი ვარსკვლავებს ვერ ჭვრეტენ… ზაზა დათიშვილი; ხაკიჩფერი ჩადრი, სევარიონ ნადირაძე; ხავსის მეხსიერება, უჩა ზაქაშვილი; ამბავი წითელი და თეთრი ვარდებისა იბერიაში, დოდო ოდიშელი; კარლო, კარლო შველიძე; ,,1-13″ ნინი ჩაკვეტაძე; ჩემი კეთილი ფლამინგო, მაია ბადალი; კოშკი, დიმიტრი უჩანეიშვილი; ცამდე, ნათია დათაშვილი; დედის საფლავის გატეხილი ქვა, ცირა მეზვრიშვილი-მანიჟაშვილი;

ნომინაცია – საუკეთესო დებიუტი

ლონდონი, ბიოგრაფია (თარგმანი), გიორგი წიკლაური; სამოთხის ყვავილი, ეკა გოგიბედაშვილი; ზარი ახლობელთან, ნესტან ბოსტოღანაშვილი; მუსტაფა, აკაკი შალამბერიძე; მოვიქცეთ ჯაზურად, ლუბა ელიაშვილი; ალიხანი და ნინა, თამარ ადორნელი; ლექსების კრებული, ვახტანგ მამუკაშვილი; ქალაქი და წმინდანები, ცოტნე ცხვედიანი; ბესტსელერი, ბექა ადამაშვილი; როიალ-მერი, აბო იაშაღაშვილი; ოსმალური მარში; აბო იაშაღაშვილი; აბათა, თამარი (შორენა სივსივაძე); წერეთლური, ნინო წერეთელი; ხმა, რუსა ამირეჯიბი; ვცადე, ივა ფეზუაშვილი; ფრუ, გი და სხვები, ელისო ჩუბინიშვილი; კანფეტი, ოთარ ჯირკვალიშვილი; შავი ლაქა, კონსტანტინე კირვალიძე; მატყუარა თოჯინები, მარიამ თოიძე; ბარდნას რომ დაიწყებს, ქეთევან ლომიძე; ავღანური სინდრომი, გიორგი ხელაძე; შენ გებარებოდეს ჩემი საჩხეური, გოჩა ძნელაძე; ჰარუკი მურაკამის “კაფკა პლაჟზე” (თარგმანი) თამარ სუბელიანი; იენ მაკიუენის “ცემენტის ბაღი” (თარგმანი) ნინო თარხან-მოურავი; სტივენ ჩბოსკის “მარტოსულობის უპირატესობანი” (თარგმანი) თორნიკე ჯაფარიძე; რობერტ ბლოხის “ფსიქოპათი” (თარგმანი) გიორგი ამირხანაშვილი; გოგონა მონტე–ნაპოლეონის ქუჩიდან, ნინო ამირეჯიბი; საშუაღამო, ნანა ქელეხიძე; სულ… ხათუნა როგავა; თეტრი ტბა, ნიკა გელოვანი; გიჟის ხელნაწერი, რეზო ჭუბაბრია; ესტაკადა 57, გიორგი გაგოშიძე; ქ.რ.დეივისის “ვამპირული ომები: პირველი ნადირობა” (თარგმანი) ანა ჭიჭინაძე; ქალი და კაცი, მირიან კურტანიძე.

ნომინაცია – საუკეთესო პიესა

უმისამართო სახლი ინტერიერში, ლევან ორახელაშვილი; გაბრაზებული ჩიტი, ბასა ჯანიკაშვილი; აგიხსნით სიყვარულს, ცოტნე ჩიქოვანი; ამბავი დე ლა მელასი, ზაზა აბზიანიძე; ფეისბუქი და სიყვარული (კრებულიდან “ერთ ჭერქვეშ”), გია ხუბუა; Lაუდაკია ჩაუცასია, მიხო მოსულიშვილი; კოზმასა და დამიანესთან ახლოს, დათო ალელშვილი.

ნომინაცია – საუკეთესო ესეისტიკა და დოკუმენტური პროზა

ჯერომ სელინჯერი – ნამდვილი ბრძოლა, თემურ გაბუნია; რჩეული წინასიტყვაობანი, პაატა ნაცვლიშვილი; ჯაშუშის ჩანაწერები, ვახტანგ მაისაია; დადეშქელიანების ამბავი, თემურ ამყოლაძე; საჩხერის ჩიხურა – 1939, თემურ ტაბატაძე; ვით უდაბნოში გზადაბნეულებს, ელგუჯა თავბერიძე; ნამასტე, ბესო ხვედელიძე; ღიმილი დედოფალ ანასი, იოსებ ჭუმბურიძე; ანალოგიები, ნუგზარ მუზაშვილი; ყველა დროის 100 უდიდესი ქართველი, ვაჟა შუბითიძე; ლეო ჭეიშვილი – არგენტინაში მოღვაწე ქართველი მწერალი და მეცნიერი, მარიამ მარჯანიშვილი; ვკითხულობთ კლასიკას ლევან ბრეგაძე, თეიმურაზ დოიაშვილი; მდიდარი სოფლელები, გურამ მეგრელიშვილი; ლიტერატურული პროფაილი, ეკა ქევანიშვილი; ღია კარის ქვეყანა ბექა ქურხული; ნაგერალა, გელა ჩარკვიანი; თბილისის ტაძრები და რელიგიური ნაგებობები, მანანა ქუთათელაძე, გიორგი წერეთელი; თანმდევი ფიქრი, დავით შემოქმედელი ( დავით ტაკიძე); მუხრანის გაციცხლებული ლეგენდა, აკაკი გელაშვილი; ივერიის გაბრწყინება, ვლადიმერ (ვალერი) კალანდარიშვილი; ზოგი რამ, გიზო თავაძე; მეც მივალ გურიაში, თამარ გელოვანი; გურული დღიურები, გიორგი კეკელიძე; საშვი კონფლიქტის ზონაში, შორენა ლებანიძე; წამებული პატრიარქი ამბროსი, ბორის დავითაია; დიადი მუნჯი, ირაკლი მახარაძე; ვაზი ჩვენი სიამაყე, თამაზ ქვლივიძე; მწერლებსა და წიგნებზე, აკა მორჩილაძე; ჩრდილი გზაზე, აკა მორჩილაძე; ორი სინამდვილის ზღვარზე, გივი ალხაზიშვილი; რუსთაველზე გაზაფხული იდგა, გუგული მგელაძე; ხევსურთა ცხოვრებიდან, გოგიტო არაბული; XXXXX გაბრიელ ნამტალაშვილი; გრიგოლ რობაქიძის პუბლიცისტიკა, ხათუნა ჭანიშვილი; ვერეს უბნის ქრონიკები, ვაჟა ნადირაძე; სრულჰყავ თავი შენი, ლალი ყარალაშვილი.
ნომინაცია – საუკეთესო ლიტერატურული კრიტიკა

წერილები მეოცე საუკუნის ქართულ ლიტერატურაზე, ლალი დათაშვილი, მაია
ჯალიაშვილი; ტექსტი და სიმართლე, მალხაზ ხარბედია; ნილოსისფერი პერანგი, ელგუჯა თავბერიძე; დაკარგული ავტორის ძიებაში, ივანე ამირხანაშვილი; თარგმანი და ორიგინალი, ლევან ბრეგაძე; კრიტიტაკა, ლექსო დორეული, ნიკა აგლაძე.

ნომინაცია – საუკეთესო ქართული თარგმანი

პიტერ პენი, ია კოროშინაძე; ჯეიმზ ფრეი “მილიონ პატარ-პატარა ნამსხვრევად” თამარ ჯაფარიძე; ანტიკულინარიული რეცეპტები, რუსუდან ამირეჯიბი; თეოდორ შტორმი “წვიმის ქალი” ირმა მარდალეიშვილი; ფრიდრიხ დიურენმატი “ღამეული საუბარი ჯალათთან” რადიოპიესა მაია შენგელია; კომბოსტო და მეფეები, გია ბერაძე; გზა შუქურისკენ, ლელა დუმბაძე; დევიდ ჰერბერტ ლორენსი “პრუსიელი ოფიცერი” თამარ იაშვილი; ჰანს კიუნგი “რა მწამს” ზურაბ აბაშიძე; პ.გ. ვუდჰაუსი, „ეგრე გააგრძელე, ჯივზ!“ გია ჭუმბურიძე; სემუელ ბეკეტი „მოლოი“ ზაზა ჭილაძე, გია ჭუმბურიძე; რომენ გარი „ამის იქით თქვენი ბილეთი აღარ გამოდგება“ ლია დარაშვილი; ბოჰუმილ ჰრაბალი „ვემსახურებოდი ინგლისის მეფეს“ სულხან მუხიგულაშვილი; ორჰან ფამუქი „ახალი ცხოვრება“ თამარ ალფენიძე; სოლ ბელოუ „ჰენდერსონი, წვიმის მეფე“ ლელა დუმბაძე; ჯულიან ბარნსი „დასასრულის განცდა“ ზაზა ჭილაძე; ჯოის ჯეროლ ოუტსი „შავი წყალი“ მაია გოგოლაძე; ვუდი ალენი „თანამდევი მოვლენები” გია ჭუმბურიძე; უმბერტო ეკო „პრაღის სასაფლაო“ ხათუნა ცხადაძე; სტივენ კინგი „ჯოილენდი“ ხათუნა ბასილაშვილი; ორჰან ფამუქი „სხვა ფერები“ ხათუნა ბასილაშვილი; მარგარეტ ეტვუდი „ბრმა მკვლელი“ თამარ ჯაფარიძე; ჯეკ კერუაკი „დჰარმის მაწანწალები“ მაია გოგოლაძე; კურტ ვონეგუტი „სარწეველა ფისოსათვის“ ზაზა ჭილაძე, გია ჭუმბურიძე; ფილიპ როთი „ამერიკული პასტორალი“ თამარ ლომიძე; პოლ ოსტერი „ილუზიების წიგნი“ ქეთი ქანთარია; სტივენ კინგი „ბნელი კოშკი“ ნიკა სამუშია; ათანას ვანჩევ დე ტრასი „ღვთაებრივი სუნთქვა სიტყვათა“ პაატა ნაცვლიშვილი; გულისრევა, თინათინ ღარიბაშვილი; ბორის აკუნინი “მწერალი და თვითმკვლელობა” თამარ კოტრიკაძე; ადოლფო ბიოიო კასარესი “მორელის გამოგონება” ნინო ფიფია; ხორხე ლუის ბორხესი “მსოფლიო მზაკვრობის ისტორია” ნინო ფიფია; მარკ დიუგენი “ოფიცერთა პალატა” ცისანა ბიბილეიშვილი; დიდი თანავარსკვლავედი, ანდრო ბუაჩიძე; შარინ ებადი “ოქროს გალია” სალომე ბენიძე; მო იენი “ღვინის ქვეყანა” ალექსანდრა ლატარია, ანზორ აბჟანდაძე; გაბრიელ გარსია მარკესი “იცხოვრო, რომ მოჰყვე” ლანა კალანდია; გაბრიელ გარსია მარკესი “ჩილეში არალეგალურად შეპარული მიგელ ლიტინის თავგადასავალი” თეა გვასალია; კლოდ სიმონი “ფლანდრიის გზა” ილია გასვიანი, ანზორ აბჟანდაძე; უოლე შოინკა “აკე – ბავშვობის წლები” მაია ჯიჯეიშვილი; ჩემი ცხოვრების ამბავი, ეკატერინე რაისნერი ნატალია ნადირაშვილი; თომას მანი, ”ესეები გერმანულ ლიტერატურასა და მუსიკაზე” რუსუდან ღვინეფაძე; ჩემი მეთოდი: დაწყებითი სწავლება, მარია მონტესორი (მთარგმნელი ლია კუხიანიძე); სტივენ კინგი “ნისლი” ნიკა სამუშია; ჯეკ კერუაკი “დიდი სური” ნინო სურამელაშვილი; ჩარლზ ბუკოვსკი “მაკულატურა” ზაალ ჩხეიძე; მაიკლ კანინგემი “საათები” დათო აკრიანი; მარგარეტ მიტჩელი “ქარწაღებულნი” ნათია ჩუბინიძე; ფრენსის სკოტ ფიცჯერალდი “დიდი გეტსბი” ლევან ინასარიძე; ვლადიმირ ნაბოკოვი “დუჟინის დაცვა” პაატა ჩხეიძე; ჩარლზ დიკენსი “ოლივერ ტვისტი” ეკა სუმბათაშვილი; ჰერბერტ უელსი “სამყაროთა ომები”, “დროის მანქანა” გია ბერაძე; ჯეიმს ჯოისი “დუბლინელები” დათო აკრიანი; ლევ ტოლსტოი “აღდგომა” პაატა ჩხეიძე; ფრედერიკ ბეგბედერი “ფრანგული რომანი” სიბილა გელაძე; კურტ ვონეგუტი “ჟამთაძვრა” პაატა ჩხეიძე; კურტ ვონეგუტი “გალაპაგოსი” გია ბერაძე; კურტ ვონეგუტი “ჰოკუს პოკუსი” დათო აკრიანი; კურტ ვონეგუტი “სათუთუნე ბაგომბოდან” ეკა მაჩიტიძე; სტივენ კინგი “ნათება” ლალი გოგაძე; სტივენ კინგი “ექიმი ძილი” პაატა ჩხეიძე; სტივენ კინგი “გუმბათის ქვეშ” ლევან ინასარიძე; ნაჯიბ მაჰფუზი, “ჩვენი უბნის შვილები” მაია ანდრონიკაშვილი; ლამარას წერილები ანუ კომუნიზმის ჩასვენების ამბავი, ჰელგა კურცხალია, ნატა ჯანელიძე (მთარგმნელი); თომას გოლცი “საქართველო – ომისა და პოლიტიკური ქაოსის ქრონიკა პოსტსაბჭოთა კავკასიაში” გიორგი ქოიავა; თანამედროვე ებრაული დრამატურგია, მამუკა ბუცხრიკიძე; ანტონიო მაჩადო “აქ იყო ესპანეთი, სახელად კასტილია”, ნინო ჭინჭარაული; ანა მეშკოვსკა “ირენა სენდლერის ბავშვები” ნათელა გავაშელი; ანა პოლიტკოვსკაია “პუტინის რუსეთი” გვანცა ჯობავა; გრიგოლ რობაქიძე “ომი და კულტურა” მანანა კვატაია, ნათია ორმოცაძე; ტიმ სევერინი “იასონის მოგზაურობა” სოფიო ჯობავა; ხალიდ ჰოსეინი “ფრანით მორბენალი” ლალი ყუშიტაშვილი; პიერ ოგიუსტენ კარონ დე ბომარშე “შეშლილი დღე ანუ ფიგაროს ქორწინება” გიორგი ეკიზაშვილი; ღირსების ველები (ჟან რუო) დავით კახაბერი; შემოდგომის გამოძახილი, გიორგი ქებურია; ამელი ნოტომი “ტკბილი ნოსტალგია” მაია ქაცანაშვილი, კორმაკ მაკარტი “მოხუცების ადგილი აქ არ არის” ეკატერინე სუმბათაშვილი; ენდრიუ კაუფმანი “ყველა ჩემი მეგობარი სუპერგმირია” თამარ სუბელიანი; სალმან რუშდი “ფლორენციელი ჯადოქარი” გია ბერაძე; ტრუმენ კეპოტი “საუზმე ტიფანისთან” ლელა ფიროსმანიშვილი; ბალთაზარ გრაციანი “ჯიბის ორაკული ანუ კეთილგონიერების ხელოვნება” ირაკლი თაბორიძე; ფაბიო ვოლო “ერთი დღით მეტი” ნანა ზარდიაშვილი; ფრანც კაფკა “წერილი მამას” დევი ბერძენიშვილი; სიგრიდ უნსეტი “ქრისტინი, ლავრანსის ასული” დევი ბერძენიშვილი; ანრი ალენ ფურნიე “დიდი მოლნი” თამარ აბრამიშვილი; ქსავიერ დე მესტრი “მოგზაურობა ჩემი ოთახის გარშემო” დიმიტრი გოგოლაშვილი; ერნსტ გომბრიხი “მსოფლიოს მოკლე ისტორია მოზარდებისთვის” ნანა გოგოლაშვილი; თაინ ო’კონელი “წინ, ელიტისაკენ” მანანა ბოსტოღანაშვილი; ნილ გეიმანი, “კორალაინი” ლელა ფიროსმანიშვილი; სცენები ილიადიდან” ქეთი ნიჟარაძე.